Dikkat Deli Çıkabilir!

Ben tesadüflere inanmıyorum.

Siz inanıyor musunuz?

Bence inanmayın. Hayatımıza giren çıkan, dokunan, yerle bir eden her insanın ve/ve ya olayın bir nedeni olduğunu artık eşek değilseniz anlayın.

Hafta sonları kütüphanenin daha farklı bir kalabalığı oluyor: geneli tez/makale için uğraşan/araştırma yapan insanlardan oluşuyor. İki haftadır bir kadınla karşılaşıyorum. Eriklerimden ikram ediyorum. Kahve içiyoruz. Bana bol bol gülüyor. Sonra belirli aralıklarla ABD'YE GİTMEYİ DÜŞÜN! diyor. Çok uzaklar beni korkuturdu hep. Sebebi de klasik " ya bir şey olur da ailemin yanında olamazsam!". Böyle düşünüp durmanın hiç bir yararı olmadığını sonunda anladım. İşleri yavaş yavaş yoluna koyuyorum. Benimde problemim bu: o kadar aceleciyim ki muhakkak ya benden kaynaklı ya da benim dışımda gelişen tuhaflıklar/absürtlükler meydana geliyor. Bende erik yiyerek sıcakta yanan ayaklarıma bakıp düşünüyorum: "Nerede yanlış yaptım?" Yeni yeni anlıyorum kimi durumlar siz ne yaparsanız yapın olması gerektiğinin ötesine geçemiyor. Kadercilik değil bu, hayır(ki öyle de olsa bir mahsuru yok) daha ziyade hayatın akışına daha pozitif bakmaya başlamak diyebiliriz. Benim en ihtiyacım olan şey de buydu. Bir kadın olarak hayatı "rahat bırakmayı/akışında yaşamayı" öğreniyorum.

Her şeyi sorgulamaya programlı zihnimi kendisi için tehdit olarak gören insanlara mesela, kendimi anlatmak zorunda hissetmiyorum. Benim zihnim de böyle meraklı, karışık, heyecanlı! Birilerinin sizi anlaması ve mutlu emesi hoş şeyler, fakat zaruriyet halinde olmaması gereken olgular. Önce birey kendini var edebilmeli. Önce tüm varoluşsal sorgulamalarını, hesaplaşmalarını, yüzleşmelerini cesaretle ivmelendirmeli. Sonrası?

O da başka yazıya kalsın.

Erik ağaçlarını sevin, dutlara basmayın, sivrisinekleri beslemeyin! Ay ne olur çirkin ayaklarınızla açık ayakkabı giymeyin vallahi kusucam. Gidin bir dondurma yiyin dondurmacıya da benden selam söyleyin!(Sizi sofistike insanlar tanıyor olabilir. Beni dondurmacılar bir de sokak kedileri tanır!)

Yorumlar

Popüler Yayınlar