İYİLİK BİR YERLERDE HEP VAR!

Uzun süredir canım bir şeyler yazmak istemiyordu. Tez beni tahmin ettiğimden daha fazla yoruyor. Bu durumun birazcık danışmanımla da ilgili olduğunu düşünüyorum. Çok zor beğenen yzdığım her kelimeyi "savunmada sana bunu sorarlarsa ne cevap vereceksin?" diye didik didik inceleyen bir hocam var. Ben şikayetçi değilim, zira çok şey öğreniyorum.

Geçen hafta yazdıklarımdan çok tatmin olmadığnı ve yeniden yazmamı istediğini söyleyince, genelde yapmadığı şekilde yazar da önerdi. Hali hazırda ben metinlerimde bahsettiği yazarın kitaplarından yararlanmıştım ama daha fazlasını beklediğini iletti.

Hocamın bu eleştirilerinden sonra ODTÜ kütüphanesi dahil kütüphanesi sağlam pek çok üniversiteyi aradım, sonuç: kitaplar yok. Kitapları kütüphaneye istediğinizde gelmeleri saçma bir biçimde en az 2-3 ayı bulunca almaya karar verdim. Fakat yalnızca 1 kitap 100 liralık bir fiyata sahip.

Ben düşündüm taşındım yazara bir mail atmaya karar verdim. Kendisinden kitaplarını kütüphaneye bağışlama imkanı olup olmadığını sordum.Ertesi sabah erkenden cep numaramı ve ev adresimi isteyen bir mail aldım ve 2 gün sonra kitaplar elimdeydi...

Hem çok mutlu oldum hem de çok duygulandım. Çalışmalarımı bitirdikten sonra hemen kütüphaneye yazarın adıyla bağış olarak bırakacağım tabii ki..

Beleşçilik değil bu. Tezimin yalnızca 1 chapterının 1 bölümü için aldığım kitapları haddi hesabı yok . Bulamadığım kitaplar ya da bu gibi ücreti oldukça yüksek olan eserler için kütüphanelerden ya da hocalarımdan yardım istemek zannederim en doğal hakkım. Bu ülkede bazı şeyler ne yazık ki çok zor... Ders geçmeyi beceremeyenlerin asistan olduğu ALES'den 90 almazsan seni sınavlarına çağırmayan bir sistem. esasen 90 artı bir puan alamayacak biri değilim. Ama bunun için harcayacağım vakti literatürdeki eserleri tarayarak geçirmek bana şuan için sanırım daha mantıklı geldi, ki danışmanım da "bu süreçte asla ALES çalışmanı istemiyorum" diyerek kararımın doğruluğunu da en azından bu tez yazım sürecinde teyit etmiş oldu.

Sayısız belirsizliğin içindeyken, bu gibi yardımlar görüyor olmak gülümsetiyor beni... İyilik var, iyi insanlar var, sanırım mesele iyi kalmaya çalışmak ile iyiliği görebilmekte...


Hepinize tebessüm etmenize müsebbip iyiliklerle karşılaşabildiği bir hafta diliyorum...

Bu da Şarkı:


Yorumlar

Popüler Yayınlar