Egolar Parlatıldıysa Sizi Şöyle Alalım

Merhaba dediğiniz insanlar, hayatınızda ilham kaynağı olarak gördüğünüz şahıs ya da varlıkları sorgulatıyorsa buna ne kadar itibar etmek gerekir?

İtibar etseniz de etmeseniz de, aranızda ki bağa olan inancınızı zedeleyecek hissiyatı aldığınız da eskisi gibi olacak bir şey kalmıyordur belki de...

Hedeflerimi çokça sorguladığım "ben ait miyim buraya?" dediğim günlerden geçerken, yeni ve "tesadüfi" olarak tanıdığım biri ile yapmak durumunda kaldığım lüzumsuz birkaç saatlik telefon konuşması neticesinde kendimde ki değişimleri gözlemledim.

İlk olarak itina ile kaçtığım " politik bir hayvan olmak" betimlemesine yaklaşmış sayılabilirim.
İkinci olarak zekice söylenmemiş her yalan kendinizi övmeye çalışırken sizi yerle bir edebilirmiş, karşınızda ki insanın bu duruma düştüğünü görmek rahatsız edici.
Üçüncü nokta şu ki insanları " özel" yapan onların özel olması değil, esasen sizin öyle varsaymanız ve aranızda ki basit ilişkiye külliyat muamelesi yapmanızmış.
Dördüncü olarak, insanın kendisini övmesi dünyanın en çiğ olaylarından biriymiş
Beşinci şudur ki fazla tevazu sahibi olmak hiç de kendini beğenmişlikle eş değer değil!Kim demişse bunu, katılmıyorum-tabi ki şahıs özelinde-
Altıncı olarak dile gelsin duygusal bağ kurmaktan profesyonel ortamlarda bilhassa uzak durulmalı.
Yedinci maddeme göre birini küçümsediğinizi göstermeye çalıştığınız her an, içsel hazımsızlıklarınızı açığa vuruyor-bunu  kendimde yapmamalıyım utanç kaynağı.-
Ve sekiz, hayatta herkesin hedefleri aynı olmak zorunda değil.Hatta aynıymış gibi görünen hedefler bile aynı olmayabilir. Bir ormanda fidan olmak isteyen 100 ruh düşünelim.Meşe, palamut,çam,kestane ağaçları boy boy, ama sen tercihen fidan olarak kalmışsan meşe ya da palamut olmayı tercih etmediğin içindir.
Dokuzuncusu şu ki, hislerine güvendiğin kadar insanların göründükleri gibi olmayacağını da kabullen.Çünkü değiller ve sen de değilsin.Görünenin öteki yüzüne olan merakını kestir at.Gördüklerinin hayal kırıklığı zaman kaybı yaratıyor.
On numara da bu olsun, insanları amaçlarından döndürecek olan yine kendileridir.

Çok teşekkür ederim bu gereksiz telefon konuşmasını gerçekleştiren hattın ucunda ki tanımadığım kadına.Sayesinde nereye ait olabileceğimi bulmaya daha da yaklaştım.

Tam tersini yapmayı tüm egonuzla isterken, aslında hiç farkında olmadan karşınızda ki insanı engin bir cesaret denizine atabilirsiniz.

İşin aslı aylardır süren büyülü bir rüyadan uyandığıma, kendini özel hissetme çocuksuluğundan sıyrıldığıma hayret ederken, yeni giydiğim gömleğe 10 dakika içinde alışıverdim.

Dönüşüm içine dalmak uyanmak aydınlanmak duygu salınımlarından realiteye kavuşmak çok iyi geldi.

Yazdığım şiirlerin son 2 yıl içinde yazılanları, özellikler atfettiğim bir insan-ı kamile ithafendir. En sevdiğim yazılar kendisinin şahsına değil çocuksu bir ruhun yansıması olarak zihnimde yarattığım alegoriyedir. 

Şimdi bu anlamda biraz eksik kaldığımı düşünecek olsam da, aslında mülkiyet hakkım olmayan bir toprak parçasında yaşamayı bizzat kendim seçmiş idim.Demem o ki, yaşayacak olsa idim süreklilik arz edebilir yeni gecekondularla gece bekçilerini canlarından bezdirebilirdim. Fakat Hindistan'a gidip gözlerini açtıran ağmanın, gözlerini yummak istemesine kim yeniden nasıl hangi suret ile sebebiyet verebilir?

Yaşam bu ya, oda imkan dahilindedir.Seçimler, yolların kesişmesi selam verdiğiniz insanlar ve tüm bu tercihler...Bütünüyle bir ayrıma sokuyor sadece zevkleriniz üzerinden değil, evrensel ruhani enerjiyle birlikte başkaldırıyorsunuz.Hangi filozofları ne kadar hatmettiğiniz, hangi büyük insanların büyük seminerlerini aldığınız hiç önemli değil...Öznesi insan olan her şeyi metalaştırıp tükettikten sonra, hatimleriniz lüzumsuz bir kibir çuvalıdır. Tabii tabii anlıyorum yüksek eğitimli çevrelerce durum çok başkadır...Ne diyelim öyle olsun.

Hisleri boşverin, saf aklın ötesine geçen akıl oyunlarında ki mavi boncukları ayırıp atın.Dahası, direnciniz düşüp içselleştirdiklerinizi yüksek sesle telaffuz etmeye sizi zorladığında susup oturun.

Şimdi, burada mı susup oturursunuz biraz daha bekleyelim mi?Yorumlar

Popüler Yayınlar