Yaz Günü Okumalık,Dinlemelik Bir Şeyler

Sevgili Okur,


Canın çok sıkkın yine biliyorum.Aynı hisler de olmamak mümkünsüz.Fakat bu durum bana, insani yanlarımızın eksikliğini tekrara düşmekten utanmayarak hatırlatıyor.


Nasıl yani?


Hep aynı yazıları görmekten de mideniz bulanyor mu sizin de? Sormayın bu sıcaklar da hiç çekilmiyor!


o zaman sıcak günlerimi serinleten, insanlığa dair endişe ve üzüntümü baskılayan bir kaç kitap film müzik olsun buralarda. 


          En son bitenlerden: Yusuf Atılgan:Aylak Adam
                                          Sabahattin Ali:Kürk Mantolu Madonna
                                          Orhan Pamuk:Kırmızı Saçlı Kadın
                                          F.Scott Fitzgerald: The Great Gatsby

Hepsinin uzun uzun incelemesini yapmayacağım.Fakat her biriyle ilgili bir kaç kelam da lazım gelir.

hadi birlikte bakalım:


Kırmızı Saçlı Kadın, 194 sayfa, YKY,2016,İstanbul: Orhan Pamuk'un daha çıkmasına günler varken, sadık okurları tarafından istek listelerine adların yazdırıldığı bir kitap bu.
İlk olarak şunu söylemek lazım: kolay okunan bir  Pamuk kitabı bu. Beğendim mi evet, kitabı çıkar çıkmaz almama rağmen kitap ile ilgili sufleler alınca aylarca okumayı ertelemiştim:)

Bir ara" kitap toplatılsın ahlaka aykırı" gibi gülünç söylemler işittim. Malum her an her şey olabilir. Siz en iyisi bir adet edinin!
Mübalağa bir yana, romanın ana hatları gazetelerin 3. sayfalarında görmeye alışık olduğumuz türde bir haberi arka plan edinirken, bir yandan Firdevsi'nin "Rüstem ve Sührab"(oğulu öldürmek) bir yandan da Sophokles'in "Kral Oidipus" (babayı öldürmek) efsanelerini hikayeye müthiş biçimde yediriyor.

Merak edin diye kitap üzerine bir arkadaşımın  yönelttiği soruyu soracağım:


"Efsane öyle ya da böyle gerçekleşecek miydi?"
Kürk Mantolu Madonna,160 sayfa,YKY,2014,İstanbul: Çok okundu, çok sevildi, hakkında çok yazıldı, senaryolaşacak mı film oluyor mu olacak mı!

Sabahattin Ali'yi severim. Onunla ilgili ayrı bir yazı gelecek. Bu güne kadar bu ufak romandan kaçıp durmamın sebebi: popüler olanı okumamak için anlamsız bir direnişten ibaretti.

Zaman zaman kitabın ana karakteri ile Yazıcı Bartleby kitabının karakteri arasında ruhsal bir yakınlık kurdum kafamda.

Kitabın Madonna'sı esaslı bir kadın, zamanının çok ötesinde bir zihin ve bağımsız bir ruh. Sırf bu kadınla tanışmak için bile okunur bu zarif ve acıklı  roman.
Bu arada Mert Fırat'ı çok beğeniyorum. Ses tonu, cool tavırları, oyunculuğu, duyarlılığı! o da kendi yorumuyla kitaptan bir bölüme hayat vermiş .Kitabı henüz okumayanlar ve merak edenler için buraya eklensin.

Aylak Adam,155 sayfa,YKY,2015,İstanbul.Yusuf Atılgan gerçek bir dahi benim için.Kalemine, zihninin labirentli odacıklarına hayran bırakıyor her seferinde beni.Bu romanın da, adını bile okuruyla paylaşmaktan kaçındığı kahramanının hikayesini 4 bölüme ayırarak mevsim isimleri ile kurgulamış.Kitabı okurken "Issız Adam'ın 1959 hali" diye düşünürken buldum kendimi.

Yusuf Atılgan okumamak ciddi bir kayıp olur dostlarım. Fakat yine tuhaf bir biçimde Yazıcı Bartleby kitabının kahramanı ile benzer tarafları olduğunu söylemek durumundayım. Kürk Mantolu Madonna'da Raif Efendi ile Yazıcı B. arasında kurduğum benzerlik ve Aylak Adam'da C. ile Yazıcı B. bağlamında olduğunu düşündüğüm yakınlıklar tümüyle olmasa da ana hatları ile farklıdır. Bunu da söylemeden geçmeyeyim.


The Great Gatsby,144 sayfa, Oxford World Classics,2008,NY: Great Gatsby'yi izlemeyen kalmamıştır değil mi? Benim için tüm zamanların en iyi aşk filmleri listesinde olabilecek bir filmdi kesinlikle!İlk kez 1974 yılında çekilen Gatsby, 2014 yılında yeniden yorumlanışı ile Moda dünyasını derinden etkiledi, tasarımcılar 1920'li yılların ve Gatsy'nin izlerini taşıyan müthiş koleksiyonlar tanıttı. Ünlüler verdikleri partiler de Gatsby temasını kullandı ve Leonardo Di Caprio Carey Mulligan ile kalp yakıcı bir kimya yarattı. Fakat filmin 1974 yapımı hali benim için daha sevilesi!

Film tabi ki bir uyarlamaydı. İngilizcesini taze tutmak isteyenler için güzel bir yaz kaçamağı.Hatırlatmak lazım:filmin soundtrack albümü de oldukça başarılı.
Ohalde The Great Gatsby soundtrack'de buraya eklensin:


Bir süredir en çok dinlediklerim arasında ABD'li kadın sanatçı Laura Pergolozzi var: Lost on You şarkısı radyoların da yeni keşfi madem, benden hepinize gelsin:
Yorumlar

Popüler Yayınlar