Pages

5 Mart 2016

4 Yazar Olmak İçin Yapılacaklar Listesi?!
Herkese Selam!

Martın ilk haftası geride kaldı bile!Umarım güzel bir hafta geçirmişsinizdir.

Benim haftam cep telefonumun servise gitme zorunluluğu ile bir parça sekteye uğramış durumda!Hava durumuna saniye saniye bakamamak, maillerimi anında cevaplayamamak, akıllı telefonun eksikliğini hissettiğim en önemli iki özellik.

whatsapp, snapchat ve türevinden uzak olduğum için mutlu olduğumu bile söyleyebilirim!

....


Geçenler de ödevlerimden darlanmış bir halde iken, bir yazıya denk geldim. Yazı da depresif ruh hali ve yaratıcı yazarlık bağlamı arasında bir ilişkilendirme yapılarak, depresif duygulara hacet olmadığı sistematik -görev edinimi ile düzenli bir mesaiden söz ediliyor- bir biçim de bu işin kotarılabileceğinden bahsedilmiş.
Bu önermeye hem katılıyor hem de katılmıyorum doğrusu...siz ne düşünüyorsunuz?Sizce de yazarların kalemlerine değdikleri vakit ete kemiğe bürünüveren "karanlık" bir tarafları yok mu?

Yazıyı merak edenler tıktık

Başlığı okuyanlar yazarlığın formüllerinden bahsedeceğimi zannedebilir zira benim kendilerinden haberdar olmadığım ortada diye düşünüyorum(!)

Ama merak edenler için hem kaynak önerim hem de ufak bir kaç önerim var.

İlk olarak yazma yetisinin geliştirilebilen doğal bir yetenek olduğuna inanmakla birlikte, ilham veren büyük yazarlara bakınca " ışığınızın ve keskin zekanızın" olması elzem gibi görünüyor.Fakat yine de pes etmemek lazım.Söylenecek bütün güzel sözler, hali hazırda söylenmiş olabilir olmayadabilir ama önemli olan sizin nasıl söylediğiniz...

Olabildiğince farklı türlerde yoğun okumalar yapmak, okuyan bir sosyal çevreye sahip olmak, interneti iyi kullanmak, sağlam müzikler dinlemek ve elbette ki ilham verici film ve dizilerden faydalanmak bir öneri olabilir.Eğer sık sık seyahet etme şansınız var ise elinizde oldukça kıymetli bir veri tabanı var demektir.


İkinci olarak eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ya da usunuz da iyi bir hikaye olmasına rağmen dile döküp tümcelerle halvete girmekte henüz yeterince marifetli değilseniz çeşitli kurslardan faydalanabilirsiniz.Artık hemen hemen her şehirde üniversiteler ya da özel kuruluşlar tarafından verilen yaratıcı yazarlık, metin yazarlığı, senaryo yazarlığı gibi kurslar mevcut.


Benim önerim Ankara'dakiler için Uğur Mumcu vakfı olacaktır. UMAG akademiyi takiplemelerini ısrarla öneririm.

Kaynak olarak ise yerli ve yabancı yazarların biyografileri, yazmaya başlama serüvenleri mutlaka incelenmeli.Orhan Pamuk fanatiği olmasam da  "Öteki Renkler" 'i başucu kitabım olarak   buraya eklemeden de geçemeyeceğim.Bu minval de bir çok kitap bulabilirsiniz biraz araştırmak lazım.Hatta olaya direk dahil olup senaryo metin yazarlığı ya da diyalog yazarlığı hakkında ki kaynaklardan da faydalanabilirsiniz.

itiraf: sanırım Kara Kitap ile buluştuğumuzdan beri Pamuk'u seviyorum.

Son olarak , büyük bir yazar olmak zorunda olmasak da -olamasak da daha doğru olacak- yazmak iyi hissettirir, özgürleştirir, kendi özgürlük alanlarınızda sahiplik ekini çekimleyebilmek  için oyun kurucu görevini size verir.gerisi pürü pak siz ve zihniniz...Zihinsel ve ruhsal yoğunluğu hisettiğiniz her an yazmaya çalışın, sesinizi kaydedin nereye giderseniz gidin kalem ve kağıdı yanınızdan ayırmayın! Ha sonra bir de -burası mühim-yazdığınız hiçbir şeyi atmayın saklayın sık sık değil, arada okuyun, yeteneklerine birikimine güvendiğiniz ya da sevdiğiniz insanlara okutun.Filan.


Bu da şarkı:

4 yorum:

 1. Tam da bu aralar üzerinde uşarı gösterdiğim bir konuydu. Üzerine bastın. Önerilerini dikkate alıcam :) Yazdığım zaman -yazmaya çalıştığım zaman da denebilir :)- özgürlük hissiyatını en çok tattığım anlardan biridir...O yüzden seviyorum yazmayı, rahatlatıyor...Kendi dünyan oluşuyor ve yazarken kağıtla konuşuyomuşsun gibi hissedersin bazen...Bu hissiyat çok farklı ve güzel...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yardımcı olmasına çok sevindim!yazı maceranda keyifli yolculuklar dilerim. ve tabii yorum için çok teşekkürler!

   Sil
 2. biz bloggerlar hepimiz kendi çapımızda minik yazarlarız :)
  iyi yazmak çok okumayla olur diyorlar bir de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okumak şart kesinlikle=) ama insan sormadan da edemiyor Kafka gibi yazarlar çok okuyarak mı kült yazar kategorisi ile anılır oldular? Yazımda da belirttiğim gibi i okumaktan çok daha ötesine ihtiyaç var bence=)

   yorumunuz için çok teşekkür ederim=)

   içten sevgiler...

   Sil

♥♥♥her düşünce değerli bizim için ♥♥♥