Haftanın Kitap Önerileri

Herkese Selam!

Umarım haftanız güzel geçiyordur.
Benim haftam çokça uyuşuk yorgun ve asalak geçiyor.Uzun yazılarımı bir süre daha ertelemek durumundayım çünkü ben böyle uyuşuk kedi kıvamında, ev botum, sünmüş kırmızı kazağım ve çirkinlikte çığır açmış adeta cennet mahallesinde ki hanım ablaların şalvarından hallice olan polar pijamamla(!) gözlerim şiş şiş  gezerken işlerim hep yarım kalıyor(du).

Geçmiş zaman eki ekledim çünkü yeni düzenlemelere gitmeye karar verdim.Şimdilik yeni kurallarımla aram iyi görünüyor.Bir ara sizlerle de paylaşacağım çünkü bu hepimizde var olan " çok meşgulüm! yetişemiyorum!" stresini azaltmanın yollarını bir şekilde bulmamız gerekiyor.Sanki o zaman aslında çok da meşgul olmadığımızı sadece zamanı yeterince iyi kullanamadığımızı fark edeceğiz(!) Yani umarım öyledir...

 Haftanın son gününe bir kala, son günlerin biten kitaplarını kütüphane raflarına yollamadan önce sizlerle paylaşmak istedim.
İlki İletişim Yayınlarından Atilla Eralp'in derlemesiyle bizlere ulaşan Devlet ve Ötesi 288 sayfa.Adında anlaşılacağı üzere Uluslarası İlişkiler normlarına giriş niteliğinde olan bir yapıt.
 çok değerli akademisyenlerin bu alanda hiç bir bilgisi olmayan bireylere bile kolayca ufuk açacağı bir eser olması ve farklı bakış açılarının bir arada bulunuyor oluşu ile kesinlikle okunası.
Özellikle üniversite sınavına gireceklere, Siyaset Bilimi ve Uluslarası ilişkiler Uluslarası Para politikaları ve Ekonomi-Politik alanlarına ilgi duyanlara şiddetle tavsiye ediyorum.
D&R ' da bulmak zor, Dost Kitap evlerinde bulabilirsiniz.
İkinci Kitap ünlü ABD'li yazar Paul Auster'in, çok da bilinmeyen ufak bir hikaye kitabı.
Kitapta birbirinden farklı hikayelerin ortak noktası tesadüflerin yaşamımızda ki yeri
ama yine de bu minik hikayeleri sevmemin asıl sebebi her birinin yazarın kendisinin ya da yakınlarının gerçek hayat hikayelerinden oluşuyor olması.
Can Yayınlarından çıkan kitap 78 sayfa.


Son olarak bir dönem oldukça popüler olan Marquez'in Kırmızı Pazartesi kitabı yine Can Yayınlarından bizlere ulaşıyor ve yalnızca 107 sayfacık.
Oldukça ilgi çekici bir eser olduğunu belirtmeme gerek var mı bilmiyorum.Ürkütücü bir cinayetle başlayan kitabın satır aralarını okumaya başardığınızda çok farklı ayrıntılarla yazarın eşsiz üslubuna eşlik ediyor olacaksınız.En üstte gözünüze çarpan minnak ajanda ise kendime 2016 hediyem=)
Yılın her gününü eski Yunan ve Roma takvimi ile birlikte kısacık  mitolojilerle açıklıyor.
Meraklılarına duyurulurrrrrrr!!!
Yazının başında bahsettiğim durumlara gönderme yapan bir alıntıyı tatlı ajandadan alıntılıyorum buraya:
"Kimsenin işi gücü yok, ama herkeste bir işte...
işsiz güçsüz kimse yok.
Dağı,önce yeryüzüne mıh yaptı da sonra
yerin yüzünü deniz sularıyla yıkadı.
Yeryüzü öküzün üstüne yerleşti...
Öküz balığın,balık da havanın üstünde!
Hava ne üstünde?
Şu halde her şey bir hiçten ibaret...
Bu kıvranmalar, bu didinmeler ancak bir hiç!"

Mantıku't Tayr

Bir de bu aralar çokça dinlediğim bir şarkıyı ekler kaçarım!Müziğine hastayım!
The Divine Comedy'den geliyor:Hepinizi Kocaman Seviyorum!

Yorumlar

  1. allahım Atilla Eralp!! üniversite hayatımın her döneminde karşıma çıkan isim. kesinlikle siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okuyan biri için bu kitap, kutsaldır.

    görünce dayanamadım yazdım:))

    YanıtlaSil
  2. Çok iyi yaptın teşekkür ederim yorumuna:)
    Sevgiler

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

♥♥♥her düşünce değerli bizim için ♥♥♥

Popüler Yayınlar