İstemek Başarmanın Yarısıdır!

                                              
     Selam!


Aylardır hatta yıllardır bu günü bekliyorum.Yıl 2010; eşşekler gibi çalıştığım Öss'den istediğim puanı yaptığım salaklıklar neticesi ile alamadım.İstemediğim bir okula kayıt oldum.Özel bir üniversitede tam burslu olarak İngilizce İktisat okumaya başladım.Hedef, okula kayıt yaptırdığım ilk günden belli idi: akademisyen olmak.Hazırlık sınıfı bittikden sonra İktisat bilimine alışmaya çalıştım.Matematik bölümünden çift anadal yapmak için başvurdum.Kabul edildim.Fakat ders programlarının çakışması sebebi ile hiç bir derse giremiyordum.Kafam karışıktı.Danışmanım ile görüşmeye karar verip bölüme çıkmak için asansöre bindiğimde çok sevdiğim bir hocamla karşılaştım.Osman Hocam'a durumu özet geçtikden sonra "senin ne işin var Matematik bölümünde!seni Siyaset Bilimi'ne yollayalım" dedi.Odasında geçirdiğimiz yarım saatin ardından bir dilekçe ile Matematik bölümünden çekilip Siyaset Bilimi bölümüne başvurdum.Kabul edildim.İşin ilginci bölümden çok keyif almaya başladım.
Bununla birlikte üniversite hayatım boyunca kıymetli hocalarım ve bir kaç samimi arkadaşım haricinde arkadaş da edinemedim.Üniversite hayatım kütüphanede yada yalnız yemek yiyerek geçiyordu.İki bölümü bir arada okumaya çalışmak; çakışan dersler ve çakışan sınavlar demek.Bazen aynı gün ve saat de 2 ayrı dersin sınavı olduğu oluyordu.Girdiğim telafi sınavları, yaz okulları derken sonunda son sınıf oldum.Son yıl İktisattan çok az dersim kaldığı için Siyaset Bilimi bölümünden almam gereken dersleri aldım.Hayatımın en yoğun dönemiydi.10 ders ve hepsi zorunlu dersler.YDS,ALES, Üniversitelerin dil sınavları ödevler quizler finaller...Tam bir stres yumağıydım.Fakat aynı şekilde üniversite hayatımın en keyifli dönemi oldu.Güzel arkadaşlıklar ve çok kıymetli bir akıl hocası edindim.çalışmak istediğim alan Siyaset Bilimine döndü.Sebebi ise çok sevdiğim hocamın destekleri ve aldığım derslerdeki başarı grafiğim oldu.

Yüksek lisans başvuruları için bir kaç okula başvurdum.ümitsizdim.Çok değerli hocalardan kıymetli övgüler almak bile ÖSS'de yaşadığım başarısızlık duygumu atmama izin vermiyordu.

Başvurduğum okullardan bir tanesi çocukluğumdan beri hayalini kurduğum ODTÜ idi.Nekadar çok istediğimi ne kadar çok hayalini kurduğumu; ailemin, arkadaşlarımın, yol gösteren kıymetli hocamın beynini ne kadar yediğimi anlatamam.

Başvuru yapmaya hak kazandıktan sonra mülakata çağırıldım.
 Ve şuan resmen bir ODTÜ  öğrencisiyim.

Yaşadığım mutluluğu anlatmakta büyük zorluk yaşıyorum.

Bu yazı birileri tarafından okunur mu gerçekten bilmiyorum sadece yazıyorum öyle kuralsız imlasız!
İstemek çalışmak ve sabretmek...Ama bütün bunların yanın da iyi niyetli olmak, kimsenin ayağına basmamak, başkaları ile değil yalnızca kendim ile yarışmak ve çok temiz ruhlu güzel beyinlere sahip yol göstericilere sahip olmak bugün çok istediğim hayalime kavuşmamı sağladı.Bir şeyi elde etmek için etik değerleri korumak ve kendiniz için istediğinizi başkaları için istemek çok önemli.

Bu yazıyı okuyan ve içinden çok isteyip hayalini kurduğu şeylere ulaşamayacağını düşünenlere bu sözlerim:

hiç kimsenin size neyi yapıp neyi yapamayacağınızı söylemesine izin vermeyin!Bu sadece eğitim alanı için geçerli değil ki...nefret ettiğiniz bir işte mi çalışıyorsunuz? Ya sevmeye çalışın ya da başka bir iş bulun!"söylemesi kolay yapması zor" inanın iyi biliyorum.Ama harekete geçmek durup beklemekten herzaman daha iyidir!Hayallerden asla vazgeçmemek gerek.Kimse inanmıyorsa ya da desteklemiyorsa bile siz kendinize inanın.Bir nevi SWOT analizinizi yapın gerçekçi olun ve zayıf yönlerinize üzülmeyi değil geliştirmeyi tercih edin."Herkes şanslı doğmuyor" sanırım şansı yaratmak da bize düşüyor.

İnanmak lazım...Sabretmek...Çalışmak...Dua etmek lazım...Güzel kalpler lazım siz "olmayacak" umutsuzluğunda sürünürken sizi kaldıracak.


Tüm içtenliğimle, çalışıp emek veren herkesin dileklerine bir gün ulaşmasını temenni ediyorum...
Yorumlar

 1. O zaman yaşasın!!!! O kadar çalışmışsın, umarım her şey istediğin gibi olur canım! ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım❤️ Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için. Umarım sen de hayal ettiklerine ulaşırsın:)

   Sil
 2. Pes etmemek en önemlisi, bende össyi kazanamadığımda pes ediyordum, sonra iki yıllığa gittim oradan dgsyi kazandım, sonra muazzam derece yaptım ki normal lisans okuyanlar gibi bir programımız yokken şimdi bakıyorum eğer öss yi kazanmadığım gün pes etseydim ne olurdu. Umarım başarıların artarak devam eder... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba:) ne güzel bir başarı örneğisiniz. Bende sizi kutlarım.güzel dilekleriniz için çok mutlu oldum. Ben de sizin başarılarınızın ve mutluluğunuzun artarak devam etmesini yürekten diliyorum:)
   Sevgiler:)

   Sil

Yorum Gönder

♥♥♥her düşünce değerli bizim için ♥♥♥

Popüler Yayınlar